Popis ,,Pes, nejlepší přítel člověka.

15. listopadu 2013 v 9:53 | PeťuŁA - 17 let
Mým úplně prvním nejlepším kamarádem v dětství se stal pes. Když jsem si nemněla s kým povídat, protože táta byl v práci a nikdo jiný se se mnou nebavil, byl Erik právě ten, který byl vždy při mně. Stačilo jít na zahradu. Vždy mě štvalo, že moji prarodiče nechtějí zvířata ve svém baráku. Doma se divili, proč tolik času trávím na zahradě, na písku. Protože jsem si povídala s Erikem. Vždy přišel a já věděla, že se ke mně zády neotočí.

Erik se narodil v únoru roku 1997. Byl přibližně o 5 měsíců mladší než já. Už si nepamatuji přesný den, protože mě byl rok a půl, když jsem ho spatřila poprvé v životě. Nepamatuji se, jaké to bylo, když byl malý. Jen podle vyprávění. Pořád jsme si spolu hráli. On byl pro mě nerozlučný člen rodiny, dokud nezemřel na podzim r. 2011. Když mi bylo asi 10 let, začala jsem s ním chodit na procházky sama, ale nepouštěla jsem ho. Měl povahu občas utíkat a vracet se domů až když chtěl. Vždy utekl maximálně na hodinu. Někdo jen otevřel vrátka, protože odcházel a Erik proběhl. Nikdy jsem ho neuhodila, to bych nemohla. Nemám ráda, když někdo řve či bije psy. To jen můj děda je ráznější, že mu dal přes čumák nebo ho chytl za srst, aby ho odnesl do boudy. Nesnášela jsem to.
Erik byl pes krásný, působivý a elegantní či mírné a přátelské povahy. Byl neuvěřitelně inteligentní a aktivní. Miloval život v kruhu rodiny. Hádky snášel velice špatně. Svou rodinu věrně chránil, což z něho dělá výborného hlídače. Erik byl rasy Kolie, která je jemná, přítulná a velmi dobře ovladatelná. Obvykle není nervózní, ani agresivní. Potřebuje kontakt s člověkem.

Kolie dorůstá výšky 51 - 65cm. Váží 18 - 30kg a průměrná délka života je 12-14 let. Erik se dožil přibližně 15 let a 7 měsíců. Měl malé uši, které byly vysoce funkční, než zestárnul. Oči mě hnědé, jako čokoláda. Kolie je schopna zachytit i hlas ovčáka na vzdálenost 1,5km. Tělo má dlouhé oproti krátkým nohám. Kolie má pevný hřbet a nízko nasazený, na špičce ohnutý ocas nahoru. Má opravdu hustou srst, o kterou se musí pečovat. Alespoň jednou týdně se musí kartáčovat a vyčesávat, aby se předešlo chuchvalcům. V období línání musíme kolii česat a kartáčovat denně.
Historie Plemena

Dlouhosrstá kolie pochází ze skotské nížiny a své jméno asi dostala po místním plemeni ovcí známém jako colley. Je to ovčácký pes evropského původu a na území Velké Británie se nejspíše dostal společně s Kelty. Mezi předky této kolie se nejspíše nachází belgický, francouzský nebo německý ovčák i špic. Jako mnoho jiných psů vděčí za svou popularitu královně Viktorii. V šedesátých letech minulého století při návštěvě panství v Balmora ji tito atraktivní psi nadchli, a tak si několik kolií odvezla na windsdorský zámek. Dlouhosrstá kolie se v Anglii brzy stala vyhledávaným psem a od konce osmdesátých let byla populární i v USA. V roce 1940 sláva tohoto plemene ještě stoupla díky filmu Lassie se vrací. Původně je to pes ovčácký, dnes spíše společenský.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama